תאטרון שחור

תיאטרון שחור

ההצגה של התיאטרון השחור מתקיימת בחשיכה מוחלטת והשחקנים על הבמה לובשים שחורים. על הבגדים השחורים מוצמדים חפצים המוארים באור אולטרא-סגול, דבר שיוצר את האשליה שהחפצים מרחפים לבד על הבמה.

אי אפשר לראות את השחקנים בחושך. ההבדלים בין שחקנים 'רגילים' לשחקנים עם פיגור שכלי מתבטלים. רק הכישרון נשאר.

התיאטרון השחור הינו תיאטרון שחקנים עם פיגור שכלי של עמותת אשכולות בעמק ובהר. תעתוע הוא "תיאטרון שחור":  ז'אנר שהתפתח במזרח אירופה, והפך להיות מפורסם במיוחד בעיר פראג. בישראל הועלו פרויקטים מעטים של תיאטרון שחור, דבר שהופך את התיאטרון לייחודי בתחומו.

למה תיאטרון שחור?
העמותה בחרה בתיאטרון שחור בשל הקסם שבו, ובגלל שהוא מאפשר כמעט לכל אחד להופיע על הבמה. בזכות החשיכה, לכל אחד מהשחקנים שלנו ניתנת אפשרות ביטוי, גם למי שמתקשה בדיבור או תנועה.

התיאטרון מציע לאדם מוכשר עם מוגבלות שכלית לחוות חוויה של חזרות ומופע על במה. ומאפשר לאדם כזה להביע את כשרונו בתחום המשחק, התנועה והמוסיקה.

החושך מכבה דעות קדומות
עמותת אשכולות בעמק ובהר מאמינה שכישרונות תיאטרליים חולקו לא רק לאנשים "רגילים". החושך הופך את בעלי הכישרונות (עם לקות שכלית או בלעדיה)  לשווים. כשנכבים האורות נכבות גם הדעות הקדומות, והצופים יכולים להסתכל בעין רעננה על הצגה חזקה ואיכותית.

הנסיך הקטן עם תפנית בעלילה
המופע שלנו מבוסס על הספר "הנסיך הקטן". הנסיך הקטן משוטט לאורך הספר בין עולמות שונים ופוגש יצורים שונים. הוא מנסה לחבר את כל העולמות וליצור להם ערוץ תקשורת משותף. בעיני יוצרי התיאטרון ושחקניו, ניסיונו של הנסיך הקטן הוא משל לניסיונותיו של אדם עם מוגבלות שכלית ליצור קשר בין עולמו לעולמות שסובבים אותו.

זאת, בפועל, המטרה שמושגת במופע עצמו: האירוע חושף בפני הציבור הרחב והקהילה בה חיים השחקנים את כישרונם של אנשים עם פיגור שכלי. בנוסף, הוא משלב אנשים עם מוגבלות בחיי התרבות של החברה בה הם חיים.

אפקטים חזותיים מרהיבים
הבמאי חיים טל והשחקנים הלבישו על הסיפור אימפרוביזציות מלאות דמיון. השחקנים לבושים בבגדים שחורים, חובשים מסכות ומחזיקים בידיהם אביזרים שונים עליהם מוקרנים אורות אולטרה סגולים. התוצאה: אפקטים חזותיים מרהיבים ועושר עלילתי.

מקצועיות וכישרון מעל הכול
התיאטרון עובד עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה:

מנהלת התיאטרון – חנה גינת
מפיקה – שמרית מסיקה
במאי - חיים טל
מעצבת - רונית סנפיר
תפאורה – צביקה אלטמן
תלבושות – אלנה מאורר

 

אבל המקצוענים המרשימים ביותר הם בראש וראשונה השחקנים: הם הפגינו התמדה מעוררת התפעלות לאורך כל תהליך העבודה והיו נחושים בדעתם להצליח. הם הגיעו מרוכזים ומלאי תשוקה לחזרות ונתנו את כל כולם גם ברגעים קשים.

 

שיתוף פעולה בין מוסדות

כדי להעלות את המופע, יצרה העמותה שיתוף בין כל מסגרות הדיור שהיא פועלת למענן ועם שחקנים המתגוררים בבתי ההורים. בתיאטרון משתתפים שחקנים מהמוסדות הבאים לאנשים עם פיגור שכלי: מעון הוד בחיפה, מעון רמת חיפה, מערך דיור עפולה ,מערך דיור מגדל העמק , מערך דיור טבריה, מעון רמת טבריה. שחקנים המגיעים מבתי ההורים מהמועצות והעיריות: מ.א. מגידו, עפולה, טבריה, מ.א. גלבוע, עמק המעיינות ובית שאן.

 

מימון

המעונות ומערכי הדיור: רמת חיפה, רמת טבריה, מעון הוד, מערכי דיור עפולה, טבריה ומגדל העמק מימנו את התיאטרון יחד עם "קרן השלושים" של האגף לאדם המפגר במשרד הרווחה ועם "קרן שלם". ועדת העיזבונות,

 

 

 הופעות

הצגות ראשונות התקיימו בקבוץ מרחביה בפני חברי וילדי הקבוץ.

הצגות במתנ"ס בבית שאן בפני בתי ספר ובפני ותיקים

הצגות התקיימו באולם המופעים של מועצה אזורית מגידו.

באשכול פיס בעפולה בפני ותיקי העיר ובתי ספר תיכוניים

אולם נא לגעת ביפו בפני עובדי מזרחי טפחות

 

 

 

 

Simply-Smart.com