הפעילויות שלנו - עמותת אשכולות בעמק ובהר
 

מרכז מבקרים בחוות תלמים בקבוץ מגידו

מרכז מבקרים ב"חוות תלמים" – מרכז תעסוקה לאנשים עם פיגור שכלי בתחום החקלאות.

 

"תלמים"  הנה  חווה לחקלאות אורגנית בה מועסקים 105 איש עם פיגור שכלי בדרגות פיגור שונות.
בחווה גן ירק גדול, דיר כבשים, מטע זיתים, פינת חי (ספארי) סוסים, ועוד.

החווה נועדה לתת תעסוקה לאנשים עם פיגור שכלי ,

העמותה מתכננת הקמת "מרכז מבקרים" אשר ירכז את הפעילות הענפה שמתקיימת במקום בנושא סביבה וחקלאות אורגנית עם מתנדבים מכל הקהילה: תלמידי בתי ספר, גנים, חיילים, מתנדבים מחו"ל.

במקום הולך ונבנה מרכז אקולוגי, שאנו קוראים לו "הקונכיה" שבו יתקיימו סדנאות לעובדי החווה, האנשים עם המוגבלות לבין המתנדבים שמגיעים. מכאן יצאו ויחזרו המתנדבים לעבוד יחד בכל הענפים בחווה ויעבדו את החוויה, הן עבודת החקלאות והן המפגש עם אוכלוסיה מיוחדת.

"מרכז המבקרים" יכלול מבנה מבוץ, עם חללים לצורך סדנאות, שילוט החווה, דרכי גישה נוחות, מפת והסבר על החווה, מיצג אורקולי, הכשרת האנשים עם הצרכים המיוחדים להיות מדריכים.

 

         
         

 

 

 

 

 

 

                       

 תאטרון תעתוע

ההצגה של תיאטרון "תעתוע" מתקיימת בחשיכה מוחלטת והשחקנים על הבמה לובשים שחורים. על הבגדים השחורים מוצמדים חפצים המוארים באור אולטרא-סגול, דבר שיוצר את האשליה שהחפצים מרחפים לבד על הבמה.

אי אפשר לראות את השחקנים בחושך. ההבדלים בין שחקנים 'רגילים' לשחקנים עם פיגור שכלי מתבטלים. רק הכישרון נשאר.

תיאטרון תעתוע הינו תיאטרון שחקנים עם פיגור שכלי של עמותת אשכולות בעמק ובהר. תעתוע הוא "תיאטרון שחור":  ז'אנר שהתפתח במזרח אירופה, והפך להיות מפורסם במיוחד בעיר פראג. בישראל הועלו פרויקטים מעטים של תיאטרון שחור, דבר שהופך את תיאטרון תעתוע לתיאטרון ייחודי בתחומו.

למה תיאטרון שחור?
העמותה בחרה בתיאטרון שחור בשל הקסם שבו, ובגלל שהוא מאפשר כמעט לכל אחד להופיע על הבמה. בזכות החשיכה, לכל אחד מהשחקנים שלנו ניתנת אפשרות ביטוי, גם למי שמתקשה בדיבור או תנועה.

תיאטרון תעתוע מציע לאדם מוכשר עם מוגבלות שכלית לחוות חוויה של חזרות ומופע על במה. התיאטרון מאפשר לאדם כזה להביע את כשרונו בתחום המשחק, התנועה והמוסיקה.

החושך מכבה דעות קדומות
עמותת אשכולות בעמק ובהר מאמינה שכישרונות תיאטרליים חולקו לא רק לאנשים "רגילים". החושך הופך את בעלי הכישרונות (עם לקות שכלית או בלעדיה)  לשווים. כשנכבים האורות נכבות גם הדעות הקדומות, והצופים יכולים להסתכל בעין רעננה על הצגה חזקה ואיכותית.

הנסיך הקטן עם תפנית בעלילה
המופע הראשון שלנו מבוסס על הספר "הנסיך הקטן". הנסיך הקטן משוטט לאורך הספר בין עולמות שונים ופוגש יצורים שונים. הוא מנסה לחבר את כל העולמות וליצור להם ערוץ תקשורת משותף. בעיני יוצרי התיאטרון ושחקניו, נסיונו של הנסיך הקטן הוא משל לנסיונותיו של אדם עם פיגור שכלי ליצור קשר בין עולמו לעולמות שסובבים אותו.

זאת, בפועל, המטרה שמושגת במופע עצמו: האירוע חושף בפני הציבור הרחב והקהילה בה חיים השחקנים את כישרונם של אנשים עם פיגור שכלי. בנוסף, הוא משלב אנשים עם מוגבלות בחיי התרבות של החברה בה הם חיים.

אפקטים חזותיים מרהיבים
הבמאי חיים טל והשחקנים הלבישו על הסיפור אימפרוביזציות מלאות דמיון. השחקנים לבושים בבגדים שחורים, חובשים מסכות ומחזיקים בידיהם אביזרים שונים עליהם מוקרנים אורות אולטרה סגולים. התוצאה: אפקטים חזותיים מרהיבים ועושר עלילתי.

מקצועיות וכישרון מעל הכול
תיאטרון תעתוע עובד עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה:
במאי - חיים טל
מפיקה - רונית סנפיר
מנהלת התיאטרון – שימרית מסיקה
תפאורה – צביקה אלטמן
תלבושות – אלנה מאורר

 

אבל המקצוענים המרשימים ביותר הם בראש וראשונה השחקנים: הם הפגינו התמדה מעוררת התפעלות לאורך כל תהליך העבודה והיו נחושים בדעתם להצליח. הם הגיעו מרוכזים ומלאי תשוקה לחזרות ונתנו את כל כולם גם ברגעים קשים.

 

שיתוף פעולה בין מוסדות

כדי להעלות את המופע, יצרה העמותה שיתוף בין כל מסגרות הדיור שהיא פועלת למענן ועם שחקנים המתגוררים בבתי ההורים. בתיאטרון משתתפים שחקנים מהמוסדות הבאים לאנשים עם פיגור שכלי: מעון הוד בחיפה, מעון רמת חיפה, מערך דיור עפולה ,מערך דיור מגדל העמק , מערך דיור טבריה, מעון רמת טבריה. שחקנים המגיעים מבתי ההורים מהמועצות והעיריות: מ.א. מגידו, עפולה, טבריה, מ.א. גלבוע, עמק המעיינות ובית שאן.

 

מימון

המעונות ומערכי הדיור מימנו את התיאטרון יחד עם "קרן השלושים" של האגף לאדם המפגר במשרד הרווחה ועם "קרן שלם".

 

תוכנית הופעות

הצגות ראשונות תתקיימנה בקבוץ מרחביה בפני חברי וילדי הקבוץ.

הצגה שנייה תתקיים באולם המופעים של מועצה אזורית מגידו.

 

לאחר שתי הצגות ההרצה תתחיל העמותה לשווק את ההצגה. העמותה שואפת להופיע בפני תלמידי בתי ספר, מתנ"סים וקהלים בכל רחבי הארץ. המופע יהיה חלק ממערך הסברה וחשיפה שיעסוק בכישרונות של אנשים עם פיגור שכלי.

 

 

 

 

 

 

 

 

רשמה:גיתית גינת

 

 
 
Simply-Smart.com